زیبایی و درمان لب شکری با جراحی پلاستیک لب

زیبایی و درمان لب شکری با جراحی پلاستیک لب

21 اردیبهشت ، 1401
کلینیک نگین ایران نوین

لب شکری چیست؟

شکاف کام و شکاف لب هر دو از عوارض مادرزادی هستند. عدم تکامل لب بالا موجب ایجاد شکاف عمیق و یا خفیف در ناحیه لب بالا  و بروز عارضه ی شکاف لب یا لب شکری می شود. این عارضه معمولا در یک طرف لب دیده می شود اما در برخی موارد خاص شکاف در دو طرف لب بالا نیز ممکن است وجود داشته باشد. لب شکری علاوه بر اینکه روی زیبایی فرد اثر منفی دارد ممکن است موجب اختلال در گفتار، تنفس و ... شود. بنابراین درمان لب شکری هم از نظر زیبایی و هم از نظر پزشکی مورد اهمیت می باشد. این عارضه با انجام جراحی پلاستیک لب قابل درمان است.

درمان لب شکری با جراحی پلاستیک لب

هدف از انجام جراحی این است که شکاف موجود در لب بالایی به وسیله جراحی بسته شود و همچنین شکل ظاهری لب مورد اصلاح قرار گیرد. بدین منظور پس از بیهوشی عمومی بیمار، برش هایی در نواحی اطراف شکاف لب ایجاد میگردد، سپس بافت های اطراف برش ها را به کمک بخیه های جذب شونده و یا ساده می بندند و به این صورت شکاف بسته خواهد شد. گاهی اوقات با یک عمل جراحی بهبودی کامل حاصل نمی شود و لازم است جراحی های ترمیمی دیگری بسته به شرایط بیمار در آینده نیز صورت گیرد.

 بهترین سن درمان لب شکری با جراحی پلاستیک لب

این جراحی برای افراد در سنین مختلف قابل انجام و موفقیت آمیز خواهد بود، اما بهترین زمان درمان لب شکری بعد از سه ماهگی نوزاد است زیرا در سنین پایین زخم ها خیلی خوب بهبود می یابند و اسکار کمتری باقی می گذارند و همچنین هر چه درمان زودتر انجام شود لب شکری کمتر روی سوراخ ها و شکل بینی تاثیر می گذارد و به روند رشد مهارت گفتاری کودک نیز آسیب کمتری وارد می شود.

دیگر روش های درمانی کمکی اصلاح لب شکری

  • پس از انجام جراحی پلاستیک لب ممکن است اسکار ناشی از جراحی برای همیشه روی صورت باقی بماند، خوشبختانه امروزه روش های مختلفی برای کمتر کردن و یا از بین بردن اسکار وجود دارد که دی این گونه موارد می توانند مفید باشند.
  • معمولا در لب بالایی افراد لب شکری به دلیل نقص در پیوستگی عضلات، لب بالایی بسیار باریک می شود ، اصلاح این عارضه با انجام روش های زیبایی و برجسته سازی لب امکان پذیر است.
  • در برخی موارد که لب شکری بر شکل ظاهری بینی تاثیر گذاشته باشد برای اصلاح شکل بینی انجام جراحی پلاستیک بینی نیز جز روند درمانی خواهد بود.
منبع: کلینیک تخصصی جراحی زیبایی نگین ایران نوین
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LeL0k4fAAAAAGOsQv-rIgGwJWiZU2os8M0fDQk8